Ciekawe inspiracje

10 ciekawych faktów o hamaku

  1. 1. Największy hamak na świecie

Największy nie oznacza najwygodniejszy, ale są producenci którzy lekceważą tę zasadę i raczej dla zabawy i reklamy tworzą hamaki o niewiarygodnie dużych rozmiarach. Na przykład hamak od producenta gier King Digital Entertainment został stworzony, aby przyciągnąć klientów, ale jednocześnie stał się jednym z największych hamaków na świecie. Wyobraź sobie, że jeden hamak może pomieścić ponad 170 osób, ma ponad 20 metrów długości i prawie 10 szerokości!

W 2015 roku ten hamak oficjalnie wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy hamak na świecie!

Czy zrelaksowałbyś/-abyś się w takim hamaku?

  1. 2. Rodzaje

Rzeczywiście, producenci hamaków nie poprzestają na standardowych modelach, więc bez problemu można kupić hamak na nogi, do latania w samolocie, hamak na głowę, hamak dla kota czy hydro hamak-wannę. I uwierzcie nam, to nie jest cała lista hamaków, które Was zaskoczą!

  1. 3. Hamak w pracy

Udowodniono, że hamak zapewnia zdrowy sen, a tym samym dodaje wigoru i aktywności w miejscu pracy. Niektóre firmy postanowiły to wykorzystać i dodały hamaki do spania do pokoi przerw dla swoich pracowników. Pracownicy są zadowoleni – pracodawcy są zadowoleni. Czyż nie jest to sytuacja doskonała?

  1. 4. Trochę historii

W XIX wieku Brytyjczycy, w ramach eksperymentu, postanowili zastąpić łóżka w więzieniach hamakami. Skończyło się to źle: więźniowie docenili pomysł strażników i zaczęli używać ciężkich haków i pierścieni do mocowania jako broni. 

  1. 5. Hammock cafe w Tokio

Czy marzyliście kiedyś o tym, żeby pójść na randkę lub spotkanie nie wychodząc z miękkiego hamaka? Jeśli nie, to macie plus jeden pomysł na ciekawe randki, a jeśli tak – szybko kupcie bilety do Tokio i jedźcie do Mahika Mano wypić najbardziej relaksującą kawę w życiu.

Te same kawiarnie z hamakami zamiast krzeseł można odwiedzić na japońskiej wyspie Okinawa, w Ho Chi Minh City w Wietnamie czy w Santa Cruz w Kalifornii.

  1. 6. Najdroższy hamak

Jeśli uważasz, że hamak jest zbyt tani dla Twojego bezcennego snu – możesz kupić Petiole – najdroższy hamak na świecie. Oczywiście, jeśli masz w kieszeni dodatkowe 35 tysięcy dolarów. Ah, to naprawdę ciekawa opcja: ma gładki idealny kształt i może utrzymać do 250 kg, a także blokuje większość porannych promieni fioletowych, więc ten hamak jest prawdziwą przyjemnością.

Przy okazji, w Bogocie, w Kolumbii, można podziwiać mini-hamak wykonany z prawdziwego złota, który ma około 1000 lat.

  1. 7. Hamaki zamiast łóżek

Hamak zwykł nam się kojarzyć z pełnym relaksem, snem lub po prostu bezczynnym odpoczynkiem. Co tam, nawet pierwsze hamaki na świecie zostały stworzone właśnie w tym celu. Jednak po tym, jak Krzysztof Kolumb przywiózł tę nowość Europejczykom, zaczęto je stosować zamiast łóżka dla marynarzy – było to bardziej ekonomiczne, a podczas morskiej huśtawki marynarze nie spadali z łóżek. 

Wiadomo, że takie hamaki chroniły okręt przed dziurami podczas ostrzału armatniego wroga.

  1. 8. Dla miłośników ryzyka 

Jeśli uważasz się za śmiałka, któremu brakuje żywych emocji, proponujemy Ci zameldować się w hotelu Casa Elemento w górach Sierra Nevada w Santa Maria w Kolumbii. Dla miłośników ryzyka jest kilka „pokoi” – hamaków, które wiszą na krawędzi skał i dają niepowtarzalny widok w ciągu dnia. A także, można tam spać. Jeśli, oczywiście, nie boisz się.

  1. 9. Chinchorro

Indianie z Amazonii nazywają hamak chinchorro i wyplatają go z agawy – rośliny, która smakuje jak miód kwiatowy.

  1. 10. „Kołyska bogów”

Wreszcie. Wiele plemion nazywało hamak „darem bogów” lub „kołyską bogów”. Najprawdopodobniej wynika to z bardzo wygodnego snu i przyjemnych odczuć związanych z kołysaniem się podczas odpoczynku.

Dodaj komentarz