Historycy uważają, że hamak ma już ponad dwa tysiące lat i najpierw pojawił się w Ameryce Południowej, a następnie trafił do Ameryki Środkowej. W tamtejszych domach nie było nic – jedynie wiszące kawałki materiału, na których spali ludzie.
Niektórzy uważają, że słowo „hamak” pochodzi od słowa “arvakan” z kultury Taino, które oznacza „sieć na ryby”. Istnieje też wersja o plemionach Majów, którzy według legend również byli twórcami hamaków – słowo „hamak” w plemieniu Majów pochodzi od nazwy drzewa, na którym spali.
Istnieje wiele legend o pochodzeniu hamaków, jedna z nich dotyczy plemienia Tumis z Ameryki Południowej.
Oto, co mówi legenda:
„Był czas, kiedy cały świat był w harmonii: ludzie, ptaki i zwierzęta żyły w pokoju. Razem chowali się przed upałem w cieniu, wśród liści. Wódz Tanakuare siedział na ziemi, było mu gorąco. Ptak tukan zapytał wodza, dlaczego nie wszedł do cienia. W odpowiedzi mężczyzna zdradził ptakowi swój sekret: bał się węży. Tukan postanowił pomóc wodzowi, wyrwał długie pnącza, zszył je i zawiesił na gałęzi. W ten sposób pojawił się Hamak, a Tanankuare nie musiał już leżeć na ziemi, spał spokojnie. Mijały lata, aż pewnego dnia dumny Tukan opowiedział wszystkim jak wynalazł hamak i zdradził tajemnicę wodza. Wściekły Tanankuare nakazał ludziom, aby nie ufali już ptakom i byli z nimi w nieprzyjaźni. Rozciągnął mały dziób tukana tak, że ptak nie mógł już mówić. Od tego czasu Indianie śpią w hamakach, a ptaki i węże polują na siebie.”
Hamaki nie tylko pomagały plemionom indiańskim dobrze spać i cieszyć się odpoczynkiem: dzięki temu, że hamak był zawieszony, a nie leżał na ziemi, mieszkańcy mieli ochronę przed niebezpiecznymi stworzeniami, trującymi owadami czy innymi zwierzętami w ciepłym klimacie.
Po tym, jak Krzysztof Kolumb pokazał Europejczykom taką nowość jak hamak, nie od razu zaczęli oni używać go do rekreacji. Początkowo marynarze spali na hamakach – było to znacznie bardziej ekonomiczne niż kupowanie łóżek, poza tym dzięki kołysaniu się hamaka – marynarze mogli lepiej zasnąć i nie wypaść z niego na ziemię podczas morskiego kołysania. Gdyby spali na łóżkach, mogłoby dojść do urazów.
Dopiero później, w Stanach Zjednoczonych, hamaki zaczęły być stosowane jako tanie i praktyczne rozwiązanie dla wielu rolników, a także element wypoczynku dla różnych rodzin.
Czasy się zmieniają, a z czasem wszystko staje się lepsze. Wcześniej hamak był kawałkiem płótna lub został “uszyty” z pnączy, jak mówi legenda. Aktualnie jest wiele hamaków, każdy może wybrać coś dla siebie. Kolumbijskie, amerykańskie, sznurkowe, klasyczne czy boho – wszystkie są wyjątkowe i na swój sposób wygodne i użyteczne.
Mimo swojego wieku i prostoty, hamak to wygodna strefa relaksu, która pozwala się odprężyć.